Sklizeň česneku 2013

Je to už dlouho co jsem napsal poslední příspěvek, o tom, že výnos z česneku asi nebude úplně nejvyšší. Uběhla už nějaká doba, během které česnek vyrostl a tak bylo potřeba ho sklidit. Jak se vůbec pozná, že už můžu česnek sklidit?

U mě to bylo poznat podle toho, že listy česneku seschnuli, zežloutly a hlavně přestali růst vzhůru a ležely na půdě. U mého jarního česneku to bylo asi třetí týden v srpnu, ale záleží na tom, kdy se česnek sadil, jaký byl rok, atd.

Sklízení česneku u mě nebylo nic komplikovaného a zvládl jsem to sám během pár hodin. Používal jsem k tomu jen malou plechovou lopatku, ale většinou šel česnek ze země vytáhnout i bez ní (nebyl sázený moc hluboko). Česnek jsem sklidil i s listy, protože za ty se pak česnek váže a takto se suší.

Výsledek

Zatím ještě nemám česnek navážený, ale podle množství bych to tipoval na cca 60-70 Kg z toho je možná 15-20 kg menších česneků, které nejsou vhodné k prodeji ale spíš jako sadba na další rok.

Protože jsem sázel něco přes 90 kilogramů, je to neziskové a určitě prodělám. Důvodů bylo několik:

  • jednak to, že jsem česnek sadil pozdě a sadbu jsem nechal pár dnů na dešti a česnek byl pak méně kvalitní
  • dalším důvodem pak bylo například špatné pole, jedna jeho část byla zarostlá ovsí s čímž jsem vůbec nepočítal (byla tam sadba z předchozích let) a oves část česneku zahlušila
  • problémem pak bylo taky prázdninové sucho v naší oblasti, poslední 3-4 týdny před sklizní tady vůbec nepršelo

Mě ale sklizeň nijak nemrzí, jsem rád, že jsem si česnek zkusil vypěstovat a určitě jsem díky tomu získal dost zkušeností k tomu, aby se mi to někdy příště povedlo líp a se ziskem.

Zajímá tě sklizeň 2014? Čti tento článek >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *