Sklizeň česneku 2014

Sklizeň česneku jsem letos trochu zaspal a tak jsem rozhodně nepatřil mezi ty, kteří by ho měli sklizený mezi prvními (naštěstí asi zaspali i zloději).

Kvůli jiné práci jsem na sklizeň skoro zapomněl, čekal jsem ji až asi za týden, ale i tak se mi podařilo většinu podzimního česneku sklidit včas a docela rychle, během minulého týdne (5.7. – 10.7.).

Jak jsem psal v minulých článcích, mám několik odrůd a podle toho postupovala i sklizeň. Dvě odrůdy Lukan a Vekan začali dozrávat dříve a kvůli suchu, které tu bylo už nerostli, takže ty šli ven nejdřív.

Odrůdy Japo II a Benátčan byly ještě stále zelené, ale ale česnek už většinou nestál, ale ležel na zemi. Protože jsem měl už nějaké Lukany a Vekany trochu rozpadané a na některých byla i plíseň sklizen-cesneku(právě kvůli pozdní sklizni), rozhodl jsem se, že sklidím i Japo II a Benátčan.

Další odrůda, která už měla na sklizeň také čas byl Bjetin, který už začínal schnout.

Jak to vidím?

Zatím nedokážu přesně říct v jakém poměru jsou počty kg u jednotlivých odrůd, ale při sklízení jsme jasně viděl favority:

  1. Největší hlavičky česneku byly u odrůd Japo II a Benátčan, tam je výnos opravdu hezký.
  2. Trochu slabší, ale stále dost dobrý byla sklizeň Bjetinu. U Bjetinu však bude více rozpadlých stroužků a plísně, než u předchozích odrůd.
  3. Vekan a Lukan mám srovnatelně velký. Stroužky i celé česneky nejsou nijak velké, ale česnek se tolik nerozpadá. Tyto odrůdy bych ale při dalším pěstování vynechal.

Většina česneku je už zhruba očištěná a svázaná do snopků, zbytek mě čeká tento víkend. Jarní česnek je stále v zemi, protože se bez problémů drží roste.

Kdy sklízet česnek?

Podle mě je sklizeň každý rok individuální a záleží na počasí, času výsadby atd.

Podzimní česnek se ale stejně většinou sklízí od začátku do konce července. Jako poznávací znamení slouží květ česneku.

Ten u většiny česneků zašťipuji, aby síla nešla zbytečně do květu ale do stroužků. Pár květů ale nechám, podle toho, jak moc jsou narovnané se dá zhruba určit, jestli je česnek uzrálý. Pokud už už je květ narovnaný, potom je čas na sklizeň.

Mimo to je ještě dobré pár česneků sklidit dřív a kontrolovat, jestli už se třeba nerozpadá a neplesniví.

Jaký byl výnos?

Sadba podzimního česneku byla asi 60 kg, takže výnos jsem očekával někde kolem 240 – 300 kg. Zatím si nejsem jistý, že by tam 300 kg bylo, ale víc jak 150 kg jsem už myslím sklidil. Nedá se tedy zatím přesně určit výnos, ale dvojnásobek jsem sklidil určitě.

–DODATEČNÉ INFO

Po převážení a spočítání všech beden s česnekem jsem se dostal na výnos asi 230 – 250 Kg. Při sadbě zhruba 80 – 100 Kg to není extra výnos, ale ne všechna sadba byla ideální a část česneku neměla nejvhodnější podmínky.

1 thought on “Sklizeň česneku 2014

  1. Jitka Debefová

    Ani ne tak komentář, jako spíš prosba o pár palice jarního česneku, Max. Do kila, letos jsme na jaře zasadili asi 50 strouzku Vekanu a po sklizni už není poznat, který ne podzimní.Ale ráda bych měla jarní “ originál „. Jestli by bylo trochu možno… jsme z Brna. Díky. Debefová

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *