Category Archives: Blog

V této sekci popisuji svoje úspěchy a neúspěchy při pěstování česneku. V roce 2013 jsem začal s pěstováním jarního česneku Makkoi, tím to ovšem neskončilo a rozhodl jsem se pokračovat v pěstování této plodiny i nadále. Momentálně budu pěstovat české odrůdy Vekan, Lukan, Japo II a Benátčan. Z loňska mi navíc zůstala sadba jarního česneku, takže letos budu mít odrůd pět.

Olivový olej s česnekovým aroma

Olivový olej s česnekovým aroma je klasická lahůdka s širokými možnostmi použití v teplé i studené kuchyni. Jeho výroba je bez problému zvladatelná i v domácích podmínkách z vlastní sklizně a oblíbeného olivového oleje. Někde se doporučují i jiné druhy oleje, ty ale nejsou vhodné.  Je ale třeba dát pozor na několik důležitých detailů. Proč olivvý olej s česnekovým aroma… Read more »

Letošní sadba česneku

sadba-cesneku

Stejně jako loni, tak i letos (2015) se chystám k pěstování jarního česneku. Protože jsem ale od zkušeného pěstitele slyšel, že jarní česnek nemá takový výnos (je to vlastně zdůvodněné, roste přeci jen kratší čas a podzimní má náskok), tak jsem se zaměřil spíš na česnek podzimní. Navíc je sadba jarního česneku relativně drahá a podzimní (ozimý) česnek můžete sehnat… Read more »

Léčivé účinky česneku

lecive-ucinky

Dříve byl snad v každé vesnici alespoň na jednom políčku, dnes jej pěstuje jen hrstka zejména moravských pěstitelů a dováží se nízkorozpočtový (tomu odpovídá i kvalita) ze Španělska nebo Číny. Ročně se takhle doveze až čtyři tisíce tun česneku, v přepočtu pouze desetinu tohoto objemu pak tvoří současná česká a moravská produkce soukromých pěstitelů. Používá se k přípravě králičího nebo… Read more »

Jaký sadbový česnek používám?

sadba-cesneku

Podzim přišel až nečekaně rychle, já ještě ani nemám prodaný všechen český česnek, který jsem letos sklidil a už bych měl zase přemýšlet o tom, jaký česnek zasadí, kde budu pěstovat atd. Protože jsem se ale přestěhoval a nemám teď vhodný pozemek, asi si dám v roce 2015 od pěstování česneku pauzu. Jakou sadbu bych ale volil v případě, že… Read more »

Sklizeň česneku 2014

sklizen-cesneku

Sklizeň česneku jsem letos trochu zaspal a tak jsem rozhodně nepatřil mezi ty, kteří by ho měli sklizený mezi prvními (naštěstí asi zaspali i zloději). Kvůli jiné práci jsem na sklizeň skoro zapomněl, čekal jsem ji až asi za týden, ale i tak se mi podařilo většinu podzimního česneku sklidit včas a docela rychle, během minulého týdne (5.7. – 10.7.)…. Read more »