Průběh výsadby jarního česneku

V pondělí už bylo pole, kam mám česnek sadit, dostatečně vyschlé a tak mohlo dojít k upravení pole traktorem. Plocha byla dvakrát povláčená, takže se největší hrudy hlíny rozpadly na menší části, takže už není problém česnek rovnou sázet bez dalších větších úprav přímo do země.
S výsadbou jsem začal až další den, v úterý. Spolu s rodinou jsme vysadili prvních pár kilogramů (těžko odhadnout kolik, max 10).

K sázení česneku toho není moc potřeba, stačí jen nějaké tyčky na označení řádků a případně provázek, který vám na poli ukáže směr řádku a vy pak česnek sázíte hezky v řádku vedle sebe.

Další den jsme zkoušeli jinou metodu, kdy jsme si napřed pro jednotlivé řádky udělali brázdy, do kterých teď česnek sázíme.

Díky tomu je totiž půda jednak měkčí a také vlhčí, česnek se tam pak lépe sází. V tomto případě je sice nutné česnek zahrnovat, ovšem zatím se to osvědčilo jako nejrychlejší způsob.

Momentálně mám zasazenou asi třetinu česneku, kterou mám (cca 90 kg, část sadby jsem prodal). Pokud bych sázel celé toto množství sám, řekl bych, že to bude trvat 40-50 člověkohodin.

Týmová práce je rychlejší a myslím, že ve 4 lidech by se dalo množství zasázet během dvou dnů. Sázení v týmu má však i své nevýhody, protože tím ztrácím možnost si pracovat podle toho, jak chci, ale musím se přizpůsobovat skupině.

3 thoughts on “Průběh výsadby jarního česneku

 1. John

  40-50 hodín nie je moc veľa pre jedneho, ja by som si na to trúfol ale zase tu je aj možnosť že ďalšie dni nemusí byž pekné počasie. A chceš pole nejako zabezpečiť proti zlodejom?

  Reply
  1. admin Post author

   Naštěstí to opravdu není tolik, je to docela plocha a během pracovního týdne se to dá zvládnout. Problém je ale, jak říkáš, počasí. Dnes už třeba sázet nemůžu, protože pršelo a zem je teď mokrá a musím nějakou dobu počkat. Pokud ale bude pršet i o víkendu, zas to budu muset odložit a to pak trochu sníží výnosnost ze sklizně :/
   Zabezpečení proti zlodějům jsem zatím moc nevymyslel, nejraději bych si to pohlídal během sklizně osobně, protože alarmy zloděje jen vyruší, ale nezastaví.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *