Loupání česneku

Už je to skoro 14 dnů, co mi dorazila sadba česneku, ale zatím stále ještě není v zemi. Počasí tomu zatím nepřeje, což mi ani tak nevadí, protože mi minulý týden vzalo dost času loupání česneku.

Vůbec mě nenapadlo, že něco takového bude potřeba. Sadba mi ale dorazila ještě nenaloupaná, stroužk byly tedy pohromadě v cibulkách. Česnek se ale sází po jednotlivých stroužcích a tak bylo potřeba ho naloupat. Říkal jsem si, že když si dám silný kafe a sednu si k tomu od rána, musím to do pozdního večera mít.

To jsem to ale hodně podcenil. Loupánísadby česneku Makkoi není vůbec tak snadné, jak jsem čekal. Tato odrůda česneku má stroužky, které drží velmi pevně u sebe a navíc je jich v cibulce dost (klidně 11-12) a tak to trvalo hodně dlouho.

Já sám jsem loupal množství zhruba 15-20 kg a kdybych to přepočítal na čistý čas, trvalo mi to tak 30-40 hodin. S velkou částí česneku mi pomohla rodina, takže tam jsem hodně času ušetřil.

loupani-cesnekuTeď je hotových zhruba 75 kg, zbytek už uděláme až před sadbou.

Pokud si budete sadbu kupovat stejně jako já v celých cibulkách, určitě loupání nepodceňujte, protože zabere opravdu množství času.

Já teď naštěstí moc nespěchám, protože zatím není počasí na přípravu pole.

Musím ale počítat ještě s tím, že budu česnek na několikrát mořit po dobu zhruba 3 – 6 hodin v Sulce, takže i to možná zabere den až dva (nemám totiž dost velkou nádobu na namoření celých 100 kg).

1 thought on “Loupání česneku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *