Po letošní sklizni, která u mě nebyla nikterak výnosná by to mohlo vypadat, že už se k česneku vracet nebudu a tuto plodinu nebudu v roce 2013 (vlastně na jaře 2014) vysazovat.
Nakonec jsem se ale rozhodl jinak a to proto, že mě zemědělství baví a také proto, že je zde možnost dostat se z mínusového výnosu. Místo toho, abych svoji sklizeň prodal „pod cenou“ (nákupní cena sadby 300 Kč/kg, nyní prodávám za 180 – 200/kg) si část jarního česneku nechám a příští jaro ho použiji na sadbu.
Protože mám ale jen maďarskou odrůdu Makkoi a poptávka je především po českém česneku, rozhodl jsem se, že si pořídím i sadbu českého česneku. Udělal jsem proto objednávku u pana Kozáka a objednal si několik jeho odrůd (po pěti kilogramech), jmenovitě:
- odrůda Vekan
- odrůda Lukan
- odrůda Japo II
- odrůda Benátčan
Objevil jsem také místní prodejce, kteří pěstují český česnek už několik let a mají česnek o něco levnější než u pana Kozáka. Nebudu mít sice papír na to, že jde o sadbový česnek a vlastně ani neznám odrůdu, ale jejich česnek se pěstuje v místních podmínkách velmi dobře, takže je zde výnos vlastně víc zajištěný.
Letos tedy budu mít kombinaci několika druhů podzimního česneku a navíc můj loňský jarní Makkoi. Nebude to sice tolik sadby, jako v loňském roce, ale aspoň nebudu mít takové riziko prodělku.
Příprava před sadbou
Na výsadbu podzimního česneku je ještě čas, ale je potřeba myslet na několik věcí – moření, hnojení a úpravu půdy. Momentálně čekám na orbu pole, kam česnek vysadím. Poté budu muset část pole určenou pro tuto plodinu ještě upravit a povláčet (vlastně to bude dělat traktorista s bránami, případně rotavátor), abych mohl česnek vysadit ještě letos.
Zatím je na sadbu čas, pan ing. Kozák doporučuje sázet v chladnějším období, kdy teplota půdy nestoupne nad 9 stupňů a už se chystají mrazíky. Očekávám tedy výsadbu během týdne až dvou.
Vysazujete česnek? Co všechno vás čeká >
Moření
S mořením podzimního česneku zatím zkušenosti nemám, ale podle informací se česnek moří hlavně proto, aby vydržel skladování. Podzimní (ozimý) česnek se tak moří poprvé už v září, což se mě netýká.
Já budu mořit podzimní česnek jen krátkou dobu a to max. 3 hodiny těsně před výsadbou. Mořit budu Sulkou, která se sice už nevyrábí, ale v mnoha obchodech je stále k dostání.
Více o moření česneku Sulkou >
Hnojení
Trochu neinformovaný jsem si u místního zemědělce objednal vlečku kravského hnoje. Bohužel jsem se dočetl a dozvěděl, že kravský hnůj, především čerstvý a neuležený není pro výsadbu česneku vhodný a proto budu hnojit jen určitou část pole, kde česnek vysazovat nebudu.
Ke hnojení použiju Cererit, kterým pole pohnojím po orbě, před bránováním. Zatím jsem koupil 25 kg Cereritu (za necelých 500 Kč), to by mělo pro mých cca 40-50 kg sadby stačit.
Doufám, že díky směsi různých odrůd, kvalitnější přípravě pole a času, který chci letos a příští roku česneku věnovat bude výnos vyšší a konečně budu i v zisku. Samozřejmě budu muset odečíst náklady jak z loňska tak z letoška, ale i tak by to mohlo vyjít. Zemědělství není ale nikdy bez rizika a může se stát cokoliv, překvapit můžou mrazík, nečekané nemoci nebo zloději. Uvidíme jak to dopadne, o průběhu budu samozřejmě zase informovat.
Držím palce. Osobně bych na to neměl odvahu – už jen kvůli zlodějům a taky práci při plevelení ;-).
Díky, snad to vyjde 🙂 Zloději mi dělají největší starost, i když loni to docela vyšlo a nejspíš mi toho moc nepobrali (v takovém množství se to těžko pozná). Letos už začnu odplevelení vychytávat, objednal jsem si nějakou plečku, takže díky ní bych to měl mít během dvou až tří hodin celé hotové a na pár dnů zase klid 🙂 Ale je to trochu zvláštní, přes den sypat MFAčka a pak někde trhat plevel 😀
Pingback: Zkusili byste offline podnikání? - SeoPizza.cz
Česnek taky pár let pěstuji, zkouším všelijaké odrůdy. Určitě by stálo za vyzkoušení odrůda Bjetin, která dorůstá opravdu dobře, vzhledově krásný je teď novější Havran, který taky dobře dorůstá a ještě je vzhledově moc pěkný Slavin. Ten by se asi dobře prodával, navíc má pevnou slupku, tak cibule při sušení nepraská. Moravoseed má dobrou odrůdu Unikát. Dnes chce každý fialový paličák. Ten Slavin ale prý nemá rád vysokou hladinu spodní vody, takže se mu nemusí dařit všude. Naopak určitě nedoporučuji od Sema Karla IV (i když je to jmenovec 😀 ). Sadba je na první pohled nezdravá. Navíc za dvojnásobnou cenu oproti ostatním firmám…
Tak s tou dosud neodrůdou (neuznané novošlechtění s názvem KAREL IV.) mám obdobnou zkušenost. Prodávali ji za neuvěřitelnou cenu – 16 cibulí (788gramů) za 363,- Kč bez poštovného. Deklarovanou hmotnost neměla ani jedna cibule – nejmenší 32gr a nejtěžší 64gr – (přitom propagovali „mohutné cibule o hmotnosti 90-100 gr“!). Z 16ti zaslaných cibulí 12 cibulí nemělo deklarovaný počet 6-7 stroužků, ale jen 5 nebo 8-9. Dvě cibule byly mechanicky poškozené a u 6ti cibulí byly nepřirozeně zažloutlé suknice a rozpukané podpučí, což je neklamnou známkou napadení vážným (karanténním) škůdcem česneku – háďátkem zhoubným. Většina cibulí byla bílá, ale 3 měly výrazné antokyanové (fialové) žíhání. Zřejmě jiná odrůda! Celá zásilka tak byla druhé, spíš ale 3. kvality konzumního česneku. Bál jsem se to sázet, ale nakonec jsem vybral 7 cibulí (47 stroužků) a vysadil je z obavy před zavlečením škůdce na část pozemku, kde česnek nikdy nepěstuji. Sázel jsem 6.12. a na jaře vzešlo 41 rostlin, ze kterých další 2 krátce po vyrašení uhynuly. Ty, které přežily ale prospívají dobře – nevykazují známky viróz, zažloutnutí špiček listů zmizelo během 3 dnů po přihnojení roztokem močoviny na list. Takže abych to shrnul – dosud „neodrůdu“ KAREL IV. nemohu zavrhnout – neznám zatím její hlavní hospodářské vlastnosti (odolnost, výnos, skladovatelnost). Před čím ale návštěvníky varuji, je cena a zejména (NE)kvalita sadby od zmíněného producenta. Něco podobného si firmyTagra, ing. Kozák podle mých zkušeností nikdy nedovolily.
P.S.: Jsem starý dědek se 44letými zkušenostmi pěstování česneku. Část sadby různých odrůd nakupuji každoročně, ale takový „sajrajt“ jsem dosud neměl!
Zdravím Karle, díky za komentář 🙂
Bjetin jsem bohužel letos nezkoušel, ale díky za doporučení jak odrůd, tak i prodejce sadby. O Moravoseed jsem vůbec nevěděl, poprvé jsem bral sadbu jarního česneku z Agri Slatinice, to bylo letos na jaře a teď na podzim mám zmiňované odrůdy od pana ing. Kozáka a pár kilogramů českého (odrůdu neznám) od místních.
Mě se česnek od pana Kozáka líbil, ten jarní česnek z Agri už není tak super (sadba byla dobrá, ale výpěstky už ne tolik) – je tam sice hodně stroužků, ale jsou menší a loupání je fakt na dlouho 🙂 A taky to bylo drahé, 300/kg..
Přejí dobry den. Do přípravene pudy nasadím česnek. upravím záhon—-a davám na zahon kde je česnek asi 5cm. pilin.Piliny musi byt čiste se dřeva!!!!!!. Záhon mirně pošlapu–a je to super. česnek neokopují .Jestli vyroste kousek trávy -ta ji vytáhnu. Žadna plísen.Poradili nám to přátele-kamáradi z Hranic.
No hele s těma pilinama opatrně, pan Kozák píše že nedávat více než 1cm, jinak hrozí zahnívání při sebemenším dešti, letos to kvůli mimořádnému suchu vyšlo, ale asi to nebude každý rok stejné (doufám). Plošně piliny podle mě odebírají z půdy dost dusíku, který česnek na jaře potřebuje a musí se pak více hnojit nejlépe ledkem vápenatým, ale třeba máte kompostovanou zeminu. Našel jsem na netu, že česneku svědčí borové jehličí, asi kvůli silicím, navíc česnek údajně pochází někde ze stř. Asie, kde rostou spíše jehličnany, tak to možná zkusím, plísním to svědčit taky nebude.