Moření pomáhá proti vlnovníku česnekovému a také proti háďátku zhoubnému. Na internetu se dočtete o tom, že se má mořit česnek podzimní, ale o tom, jak to je s mořením jarního česneku se toho moc nepíše. Já jsem pro svou sadbu chtěl jistotu a tak jsem si koupil Sulku, která je určena k moření česneku.
Moření jarního česneku
Na stránkách Ing. Kozáka jsem se dočetl o tom, že kratší době moření stačí, doporučují se pouhé 3 hodiny. V takovém případě má moření účinkovat proti vlnovníku česnekovému. Ten dělá ale problémy především při uskladnění, takže pokud si koupíte česnek před výsadbou, nemá asi moření tímto způsobem smysl.
Moření pro háďátku zhoubnému je doporučováno jen tehdy, pokud hrozí riziko výskytu tohoto škůdce. V tomto případě je totiž nutné mořit česnek až 12 hodin, což působí na stroužky toxicky.
Já osobně jsem větší část výsadby mořil zhruba 8-13 hodiny, spíše jen preventivně. To, zda to vůbec má smysl ani nevím (po letošní sklizni jsem zjistil, že to určitě nutnost není – nenamořený jarní česnek byl všechen v pořádku a snad výnosnější než ten, co jsem mořil).
Směs na moření
Pokud moříte česnek v Sulce, je poměr takový:
- 40 ml Sulky/1 litr vody
Litr Sulky pořídíte asi za 190 Kč, ovšem není dostupná všude. Podle mých hrubých odhadů vám litr vystačí k nasulkování alespoň 20 Kg česneku.
Česnek byste měli mořit v teplotě do 20 stupňů, proto se doporučuje moření přes noc. Mořící směs lze použít opakovaně, to co vám tedy zbyde můžete použít k namoření dalšího česneku. Při moření doporučuji používat rukavice, které zajistí, že se Sulka nedostane na vaši pokožku.
To,že se sulka dá použít vícekrát je totální hloupost.I když vám ji po moření dost zbude je lepší právě z preventivních důvodů vždy použít nový roztok.To je to samé když někdo řekne „každá houba se dá jíst i když některá jen jednou“
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat v jakém poměru se Sulka na moření česneku ředí. V tomto článku je uvedeno, že 40 ml Sulky, na 1 litr vody. V jiném, v 5% roztoku Sulky. Co je tedy správné ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den Milane, ta informace je uvedena přímo na Sulce, já myslím že je tam je právě ten údaje 40 ml na 1 litr vody.
Souhlasím s Locanem. Na webu Ing.Kozáka jsem se v diskusi dočetla, že je dobré použitou sulku rozlít na záhon pro česnek.
Taky jsem to tam četl a udělal jsem to tak, rozhodně to neuškodilo 🙂
Je možné namočit česnek před sadbou do hypermanganu? Děkuji
no nevím jestli je hypermangán na česnek, ale kamarád v hypermangánu namáčí na 4-5hodin před výsadbou cibulu a ještě nikdy neměl na cibuli háďátko.
Je také psáno, že se dá místo Sulky použít Rovral FLO, ale Rovral je na houbové choroby a né na háďátko, nebo se pletu?
Ano, četl jsem něco podobného. Vím že známí namáčí jak do Sulky tak do Rovralu, takže to má určitě odlišné účinky, je to na jiné choroby.
Dojde k poskozeni sadboveho cesneku, kdyz jsem ho mela v roztoku Sulky cca 20 hodin? Dekuji za odpoved.
Popravdě nevím, ale řekl bych, že úplně špatně to být nemusí a česnek by mohl vyrůst i přes dlouhou dobu máčení. Já jsem měl sice česnez od Sulky trochu horší, ale bylo tam víc faktorů, tak se nedá říct, zda problém způsobilo moc Sulky. Ale určitě bych zkusil česnek vysadit, pokud máte volný pozemek.
může se česnek mořit hypermanganem?
Myslím, že se to dá, i když nemám osobní zkušenost. Ale už jsem o tom někde slyšel/četl, takže myslím, že to není nereálné.
Může ze česnek namořit a zasadit třeba až za měsic?Potřebuji jej odvézt pak synovi.
O tom že se sulka může použít opakovaně pro dalši namoření jsem se přesvědčil,neboť to praktikuji mnoho roků,dokonce/ i 3x omylem./víc než25let.