Jaký sadbový česnek používám?

Podzim přišel až nečekaně rychle, já ještě ani nemám prodaný všechen český česnek, který jsem letos sklidil a už bych měl zase přemýšlet o tom, jaký česnek zasadí, kde budu pěstovat atd.

Protože jsem se ale přestěhoval a nemám teď vhodný pozemek, asi si dám v roce 2015 od pěstování česneku pauzu.

Jakou sadbu bych ale volil v případě, že bych letos na podzim česnek opět sadil?

Dnes už bych o tom dost přemýšlel, protože sadba česneku je ta největší investice v celém tomhle zemědělském podnikání.

Prodej sadby českého česneku u nás totiž moc nefunguje, nabízí ho jen pár lidí (např. pan Kozák na webu k-cesnek.cz) nebo třeba Agri Slatinice. Od obou dodavatelů jsem sadbu česneku kupoval a byla opravdu kvalitní, ale odpovídá tomu i cena.

 • Když jsem se teď díval na nabídku pana Kozáka, měli cenu 220 Kč/kg sadbového Slavinu (+ poštovné).
 • Na Agri Slatinice mají podobné ceny –  1,1 Kg zde koupíte nejméně za 220 Kč.

Velkou výhodu mají tito prodejci pro pěstitele, kteří chtějí česnek prodávat (například jako já). Pro ty, kteří ale patří mezi malopěstitele a nepotřebují k prodeji doklady a potvrzení o sadbě, je tato investice zbytečně vysoká a mohou jako sadbu použít mnohem levnější česnek.

Podzimní výsadba českého česneku levněji?

sadba-cesnekuJá sám mám zkušenosti s výsadbou česneku, který jsem měl ze své sklizně – nešlo tedy o originální sadbový česnek. Vůbec jsem ale rozdíl nepoznal, česnek vyrostl stejně hezký jako ten ze sadby a byl kvalitní.

Pokud bych tedy dnes nakupoval novou sadbu a nechtěl česnek k prodeji, pak nakoupím levnější konzumní česnek od pěstitele, který má doklady ke každé odrůdě (většina internetových prodejců) za mnohem nižší ceny.

Nejlevnější sadba by byla samozřejmě v případě nákupu česneku ze supermarketu, jenže tam je jednak horší genetika a kvalita česneku bude prostě špatná vždy (pokud jde o španělský nebo čínský česnek).

Navíc je zde mnohem vyšší riziko toho, že bude česnek nakažený a navíc se nemoc přenese i na váš pozemek a nebudete zde moci mnoho let česnek pěstovat (plísně a houby se drží v půdě).

Jaké odrůdy?

Po letošních zkušenostech bych opět volil mix několika odrůd. Určitě bych zase zasadil česnek Bjetin, který patří mezi rané odrůdy. Česnek tak budete mít už začátkem prázdnin, dřív než většina ostatních pěstitelů.

Problém u raných odrůd je ale v tom, že se rychle kazí. Vydrží sotva do Vánoc, potom už je česnek špatný.

Proto bych si vysadil ještě nějaký jarní česnek, který se sice sklízí později, ale trvanlivost je mnohem delší. Například Makkoi, který jsem sadil druhým rokem vydrží i rok, do další sklizně. Podobně odolný se mi jeví i Benátčan, který měl i slušný výnos.

Díky této kombinaci budete mít opravdu silný česnek hned v červenci a díky jarní sadbě vám vydrží vaše výpěstky až na další rok, takže budete mít česnek pořád.

Některé z těchto odrůd mám ještě pořád „na skladě“, takže vám je můžu poslat.  Benátčanu je bohužel už posledních pár kg, Makkoi už téměř není, takže mám většinou jenom podzimní výsadbu.

Pokud chcete koupit sadbu co nejvýhodněji, pak doporučuji menší česnek, který dávám za nejnižší cenu, ale přitom se dá stále bez problému jako sadba použít a nemá to na kvalitu sklizně vliv.

4 thoughts on “Jaký sadbový česnek používám?

 1. Jaromír Míčka

  Dobrý den, máte ještě nějakou sadbu na prodej? Kdy se vlastně má vysazovat? Rád bych si vypěstoval vlastní čestnek, ale nemám s tím zkušenosti. Můžete mi odpovědět na mail? Díky.
  PS. ŽIji na Šumavě v okolí Sušice (podhůří Šumavy), jakou odrůdu by jste mi doporučil?

  Reply
 2. Dagmar

  Dobrý den,ráda bych se zeptala zda máte k prodeji ještě nějaký česnek který by se dal ted na podzim zasadit.Zaujal mně váš článek o kvalitě česneku,ráda bych si nějaký zasadila i na jaře,nevadí mi drobný.Budu ráda za každou radu či prodej,jsem ze šumavy.Budu ráda za jakoukoliv Vaší odpověd,děkuji.

  Reply
 3. Dana Wernerová

  Chtĕla bych si zasázet podzimní česnek, stačilo by mi 1 kg, mohla bych si ho objednat u vás?
  Moje adresa je Lhota u Příbramĕ 25, 261 01 Příbram
  Dĕkuji moc

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *