Olivový olej s česnekovým aroma je klasická lahůdka s širokými možnostmi použití v teplé i studené kuchyni. Jeho výroba je bez problému zvladatelná i v domácích podmínkách z vlastní sklizně a oblíbeného olivového oleje. Někde se doporučují i jiné druhy oleje, ty ale nejsou vhodné. Je ale třeba dát pozor na několik důležitých detailů.
Proč olivvý olej s česnekovým aroma vyrábět?
Je to universální přísada do teplé i studené kuchyně, uplatní se všude tam, kde byste dávali olej a navíc je to výborný základ omáček a polev na úpravy masa. Můžete kromě česneku použít i jiné bylinky dle chuti a získat tak vlastní směs. Kupovaný olivový olej s česnekovým aroma navíc stojí výrazně více, až o sto procent víc než stejný olej bez aroma.
Na co dát dobrý pozor
Nejde olej s česnekovým aroma vyrobit pouze tak, že česnek dáme od oleje a necháme v něm. V této směsi se mohou po nějaké době (typicky týdny) množit bakterie Clostridium Botulinum. Jedná se o anaerobní bakterie, tj. prosperují v prostředí bez kyslíku, jako je olejová lázeň a produkují prudký jed botulotixin. Jsou na česneku přirozeně z půdy, ale při běžném použití nejsou problém, protože se nedokáží na vzduchu rozmnožit a vyprodukovat dost jedu. Tedy nenechávat česnekový olivový olej po přípravě déle než týden je dobré bezpečnostní opatření. Případně produkujeme pouze tolik oleje s česnekovým aroma, kolik ihned spotřebujeme. Do komerčních olejů s tímto aroma se přidávají různá kyselá činidla jako například ocet, aby bakterie neutralizovala. To je dobré zkontrolovat i v případě nákupu hotového česnekového olivového oleje. V domácí výrobě může být bezpečnostní opatření pro další eliminaci bakterií Clostridium Botulinum například omytí česneku octem nebo jeho nakrájení na drobno a ponechání na vzduchu po nějako dobu. Někde se doporučuje i vyšší teplota při výrobě česnekového oleje, ale to by mohlo buď spálit česnek nebo minimálně poškodit olej. Postačí nenechávat vyrobený olej déle než týden nebo omýt česnek octem či citrónovou šťávou.
Proces výroby oleje
Ingredience
Budeme potřebovat olivový olej. Vybíráme takový, který má hodně polyfenolů a nízkou aciditu ideálně i s nízkým obsahem peroxidů, tedy takový, který bude nejlépe tepelně stabilní. Zároveň je také kvalitní a aromatický, to je bonus.
Poté česnek, ideálně sušený, kde je šance ,že část spór Clostridium Botulinum zahubil pobyt na vzduchu. Česnek rozdělím na stroužky a ty oloupeme. Můžeme je omýt octem nebo citrónovou šťávou, pokud víme, že budeme chtít olej skladovat déle. Je možnost pro výrobu použít přímo oloupané stroužky, někdo ale dále z důvodů zvýšení bezpečnosti před spórami stroužky naseká a nechá ležet nějakou dobu na vzduchu.
Poměr česneku a oleje volíme podle požadovaného cílového aroma v rozmezí od 6 stroužků na 0.3l oleje do celá palice na 0.3l.
Postup
Nalijeme olej na pánvičku a do něj dáme česnek. Ten dáme už do studeného oleje a společně přivedeme na mírném ohni K teplotám 93 až 98 stupňů Celsia. To poznáme tak, že se okolo česneku tvoří bublinky ale nehnědne. Pokud začne hnědnout sundáme pánev na chvíli (2min) z plotny.
Za 15 až 30 minut smažení je česnekový olej hotov. Na době přípravy závisí cílové aroma. Olej změní barvu na více průhlednou. Vyjmeme česnek. Olej můžeme použít pro další vaření případně zchladit a skladovat maximálně týden, česnek můžeme rovněž konzumovat nebo dále použít.