Pěstování česneku

O mém pěstování

Letošní jaro jsem se rozhodl, že si vyzkouším pěstování nějaké zemědělské plodiny trochu ve větším, než jen pro vlastní potřebu. Už před dvě nebo třemi lety jsem zkoušel okurky a česnek. Návratnost a výdělek z okurků byli dost slabé, s česnekem to bylo o něco lepší. Letos jsem se tedy rozhodl vyzkoušet tuto plodinu.

Důvodem je to, že je to docela cenná plodina a sehnat kvalitní česnek pěstovaný v Česku není zas tak snadné.

Pěstování česneku zatím nevypadá nijak náročně. Je potřeba vyřešit několik věcí a pak doufat, že česnek přežije až do sklizně a nikdo vám ho neukradne.

Pozemek

Výběr a sehnání pozemku byl pro mě asi největší problém. Rozhodl jsem se pěstovat 100 kg, takže je na to už potřeba trochu víc než jen zahrádka. Problém byl v tom, že jsem nechtěl žádný pozemek daleko a s rizikem, že mi to tam někdo ukradne.
Naštěstí jsem to vyřešil tak, že zaberu část našeho pole za domem a v období sklizně budu hlídat.

Sadba

Sadbu jsem vlastně nijak nevybíral. Na stránkách k-cesnek.cz doporučovali jako prodejce Agri Slatinice a tak jsem si vybral tuto firmu. Jarní česnek, který chci sázet, měli jen jeden – maďarský Makköi. Cena je docela vysoká, 290 Kč/kg, ale zvolil jsem radši dražší a snad kvalitnější ověřenou sadbu. Věřím, že se tato investice vyplatí.

Pracovní síly a znalosti

Naštěstí nemusím moc řešit větší práce na poli, jako je orba nebo vláčení, protože tohle nám někdo místní za pár stovek udělá. Na mě bude, abych česnek připravil na sadbu, zasadil, okopával, hnojil pohlídal a sklidil. Nemám s tím sice skoro žádné zkušenosti, ale u nás v rodině se už několik let česnek v menším pěstoval a taky mám internet, kde se dozvím zbytek.

Nečekám, že to bude výdělek bez práce. Nejde mi teď ani o to, vydělat na tom nejvíc, ale spíš chci zjistit, zda se to dá dělat tak jak si to představuji a chci si ověřit, jak je to celé náročné. Rizika tam určitě jsou, ale budu se je snažit omezit.

Pravidelné aktuální info píšu na blog, kde můžete sledovat mé pokroky při pěstování česneku.

5 thoughts on “O mém pěstování

 1. Anonymní

  Česnek je prevít, když bude blbej rok, zbude tak akorát na sadbu a zisk se odsunuje.
  Ovšem když se zadaří, tak po česneku je zatím poptávka. Na druhou stranu ten nepaličák se asi pěstuje o něco líp než českej paličák, ne?
  Určitě budu sledovat jak se daří a porovnávat se svým česnekovým malo-zahrádkařením 😀 Hodně štěstí!!!

  Reply
 2. Petr

  Na podzim jsem vysel semínka a dal je příliš hustě. Co s tím? Lze zkrátit natě a nebo spíš husté rostlinky protrhat?

  Reply
 3. r235

  Příteli a Tobě podobní,

  špatně jsou vaše tzv. blogy.Pokud chceš česnek pěstovat a prodávat tak nemůžeš uvádět postup pěstování pro ostatní,prodej zkazíš jak sobě tak všem a pokus ti jde jen o to poškodit pěstitele česneku tímto způsobem,potom jsi zase jen přízemní.

  Hezký den trivialisto 🙂

  Reply
 4. petr cerman

  Dobrý den,

  poradte prosím, kde koupit dobrý sadbový česnek, jsme u Zbiroha.

  děkuji
  PC

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *