Letošní sadba česneku

Stejně jako loni, tak i letos (2015) se chystám k pěstování jarního česneku. Protože jsem ale od zkušeného pěstitele slyšel, že jarní česnek nemá takový výnos (je to vlastně zdůvodněné, roste přeci jen kratší čas a podzimní má náskok), tak jsem se zaměřil spíš na česnek podzimní.

Navíc je sadba jarního česneku relativně drahá a podzimní (ozimý) česnek můžete sehnat i pod 150 Kč. Není to sice taková výběrová sadba jako třeba od pana ing. Kozáka, ale není ani tak drahá.

Zmiňoval jsem tuto sadbu už v předchozím článku (S pěstováním česneku pokračuji). Tehdy jsem měl nakoupených odrůd 5 ozimých a navíc mi zůstala ještě sadba jarního česneku z roku 2013.

Protože se mi ale podařilo ještě našetřit nějaké volné finanční prostředky a vsázím na česnek dost (líbí se mi ta výnosnost), rozhodl jsem se zkusit teď na jaře vysadit ještě podzimní česnek a tak jsem si přikoupil ještě 30 Kg Bjetinu, který je prý dobrý pro lidi, kterým nedělá česnek dobře na žlučník.

Ozimý Bjetin

Česnek vypadá moc hezky, počet stroužku je v cca  6-9 a silice jsou tak akorát. Česnek byl pěstovaný zase tady v okolí, takže by snad mohl být na místní klima zvyklý a výnos by neměl být rizikový.

Budu tedy letos pěstovat tyhle odrůdy:

  • odrůda Vekan (zasazený)
  • odrůda Lukan (zasazený)
  • odrůda Japo II (zasazený)
  • odrůda Benátčan (zasazený)
  • odrůda Bjetin
  • odrůda Makkoi (jarní)
  • neznámá odrůda od místních pěstitelů (zasazený)

Celkem to nakonec vychází zhruba zase na těch 100 kg sadby, tak jak jsem to měl loni. Bohužel jsem to kvůli špatnému loňskému mínusu musel zase dotovat, takže v tom mám teď cca 20 000 Kč. Není to tedy úplně nízkonákladová záležitost, ale další výdaje kromě hnojiv (většinou do 5000 Kč ročně) by už být neměli.

Kdy se sází česnek?

Ozimý česnek kromě Bjetinu mám už v zemi a už roste. Minulý týden jsem kontroloval jak to vypadá a už je asi 5 cm ze země. Možná, že tento česnek začnu už během příštího měsíce přihnojovat, uvidíme jaké bude počasí.

Ozimý Bjetin začnu sázet už tento víkend (1. března). Díval jsem se na předpověď počasí a vypadá to, že by příští týden mohlo i trochu zapršet. Pole budu asi přihnojovat sírou, konkrétně Síranem Draselným, vychází asi na 55 kč/kg.

Jarní česnek budu vysazovat hned po tom, jakmile stihnu vysadit Bjetin, tedy co nejdříve. Někdo už ho má v zemi od ledna, v tomhle počasí to asi není žádný problém.

Sázení česneku – jak sadit česnek

sadba-cesnekuJak u mě probíhá sázení česneku? Loni jsem si pořídil ruční pluh (z eshopu partnermarket.cz), kterým jsem si chystal řádky a taky sazeč na česnek, který vybere hlínu a vytvoří důlek pro česnek.

Sázení tímto způsobem mi ale na podzim trvalo strašně dlouho a tak jsem to nakonec dělal jen tak, že jsem natáhl několika metrový provázek, na každému konci ho přivázal k tyčce a tím jsem si určoval řádek.

Jednotlivé stroužky jsem pak rukama dával přímo do země, bez zdlouhavého řádkování a dělání důlků.
Letos to budu asi dělat podobně, pokud půda nebude moc tvrdá. V takovém případě asi použiju pluh a sazeč.

Rozmístění a hloubka

Řádky od  sebe dávám asi 30 – 40 cm, zhruba tak, abych mezi nimi mohl pluhem projet. Jednotlivé česneky v řádku dávám od sebe asi 10 – 15 cm. A jak hluboko sadit česnek? Na podzim jsem ho dával asi 10 až 15 cm hluboko, teď na jaro už ho budu dávat zhruba do poloviční hloubky, aby se rychle dostal ven, ale zase ne jen pár cm. Loni jsem jarní dával zhruba 5 cm do země a když přišli velké dešťě, hlína se odplavila a některý česnek byl odkrytý.

Tady jsou ještě nějaké fotky z předchozího roku:

Sázení česneku na jaře Ozimý česnek

4 thoughts on “Letošní sadba česneku

  1. Sergej

    Zdravim. Je k tomu pestovaniu potrebne popri tom este i vybavovat nejake papiere o tom ze potom budes moct ten cesnak predavat ako potravinu? …myslim ze na slovensku je nieco potrebne, ale nemam v tom uplne prehlad, no celkom by ma tu zaujalo, kedze i mne stoji volna plochy ako takmer u 5tych pridomovych zahradach.

    Reply
    1. Radek Post author

      Zdravím, určitě je potřeba mít nějaké papíry. Mám vše potřebné někde sepsané, ale z hlavy si vzpomínám asi na toto:
      Je potřeba mít doklady při nákupu sadby, abyste mohli dokázat, že je to opravdu váš česnek a jde o danou odrůdu, pak je potřeba mít živnostenský list a být zaregistrovaný jako soukromý zemědělec (také na živnost. úřadě), pak je potřeba vést záznamy o deratizaci tam kde česnek skladujete, při každém prodeji vystavovat fakturu a správně při prodeji označit česnek.

      Reply
  2. Geronymo

    Nejlepším hnojivem na česnek sou slepičáky.
    Slepičí trus se používá ke hnojení „zkvašený“ – uloží se do nádoby (nejlépe plastové) a zalije vodou tak 10 cm nad slepičince, zakryje a za pár dní začne kvasit. Je k tomu potřeba teplo (což v únoru nebývá), kvasit by měl alespoň 14 dnů.
    Jako hnojivá zálivka se používá ředěný v poměru 1:10 až 1:20, podle toho k jakým rostlinám. Okurky a rajčata snesou silnější koncentraci (1:10), papriky a zelenina košťálová chce ředěnější roztok, už kvůli vysokému obsahu dusíku. Na květiny v truhlíkách a nádobách zkuste raději ředění vyšší, na domácí pokojovky hnojivo nepoužívejte, zapáchá dost vydatně 🙄 .
    Pochopitelně můžete slepičince v tomto čase s úspěchem kompostovat.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *