Jak uchovat a uskladnit česnek aby vydržel

suseny-cesnekProtože jsem sklidil česneku víc, než stíhám prodat, tak už i já musím řešit problém s tím, jak uskladnit česnek (nejenom přes zimu), aby vydržel, byl stále použitelný a nezkazil se.

Naštěstí je několik metod, díky kterým můžeme trvanlivost česneku prodloužit.

Záleží ovšem hodně na tom, jakou odrůdu česneku máte a chystáte se skladovat (třeba skladování ve spíži).

Skladování ozimého a jarního česneku

Pokud si kupujete česnek a chystáte se ho uskladnit na delší dobu, pak rozhodně doporučuji koupit česnek jarní. Jde třeba o odrůdy:

  • Makkoi
  • Japo
  • Matin
  • Mirka
  • Benátčan

Ozimý česnek je sice o něco ostřejší, ale i vysušený a dobře skladovaný se kazí rychleji a také je náchylnější k růstu už při skladování česneku.

Sušený česnek
Asi nejčastější metoda, jak uchovat česnek, je usušit ho, dát ho na chladné, stinné místo s nízkou vlhkostí (uskladnění na regály do sklepa) a nejlépe tak, aby měl kořenovou část nahoře.

Česnek pak nemá tendenci začít růst a zároveň je díky nízké vlhkosti odolný proti plísním.

Pokud máte česnek vlastní a máte ho i se stonky, můžete česnek skladovat ve váze. Stonky seříznete asi na 15 cm a vložíte je dovnitř vázy (bez vody), takže bude obráceně a zbrzdí to tak začátek růstu. Bohužel tato metoda není vhodná pro skladování většího množství.

Uskladnění v lednici nebo v mražáku

Velmi častý způsob, jak lidé česnek skladují, je umístění do igelitových či papírových sáčků (někdy kombinace obojího) a umístění do lednice. Česnek je na zimu zvyklý, nevadí mu ani mírnější mráz.

Česnek naložený do soli
Jako konzervant pro udržení trvanlivost můžeme použít také sůl. Česnek se oloupe na stroužky a postupně se spolu se solí vkládá do sklenice. Někdy je potřeba dávat pozor na oxidaci (zelená barva směsi) – té zabráníme tak, že do sklenice přidáme kyselinu citronovou a nenecháme ve sklenici prostor pro vzduch.

Česnekový cop

Asi nejestetičtější způsob, jak můžete česnek skladovat, je v copu.

Copy si můžete navázat sami, ale i někteří prodejci česneku nabízí tohle zboží přímo v copech.

Nevýhodou je bohužel to, že takhle česnek většinou nevydrží tak dlouho, ale vždy záleží hodně na odrůdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *