Je to asi měsíc od té doby, co mám první jarní česnek venku. Nečekal jsem, že bude potřeba hned dodávat nějaké živiny navíc, počítal jsem s tím, že aspoň první měsíc a půl bude růst česnek z toho, co je „v poli“. Bohužel to tak úplně není pravda.
Česnek mi totiž začal na horních koncích žloutnout, tak jako to můžete vidět na této fotce:
Já tomu sice vůbec nerozumím, ale díky internetu jsem se dozvěděl, že jde s velkou pravděpodobností jen o nedostatek dusíku, který rostlina potřebuje.
Řešením je tedy dusík česneku dodat hnojením a vhodným přípravkem na to je Ledek vápenatý.
Hnojení česneku ledkem
Jedná se o hnojivo s vysokým obsahem dusíku, který se k hnojení česneku doporučuje. Proto jsem neváhal a zajel koupit 10 kg do nejbližší drogerie.
Příjemně mě překvapila cena ledku vápenatého, za 2,5 kg balení jsem platil 44 Kč, takže cena vychází zhruba na 18 Kč/kilo ledku.
Hnojit se má v poměru 1 kg ledku na 1 ar půdy. Mě tak vyšla první vlna hnojiva zhruba na 250 Kč.
Toto přihnojování česneku dusíkem se dělá během roku i opakovaně, doporučuje se klidně i do doby zhruba měsíc před sklizní.
Aplikace ledku
Ledek se na pole rozhazuje, já jsem to měl hotové zhruba během hodinky. Měli byste mít nějaké ochranné pomůcky na ruce, ale když je nepoužijete, nic se vám nestane (omylem jsem to vyzkoušel).
Ale z ledkem to už teď nebude moc organicko-ekologicky pěstovaný česnek, ne? 🙂
Ledek by měl být docela eko, tady je citace z nějaké brožurky o ekologickém a efektivním pěstování:
„Minerální dusíkatá hnojiva, v závislosti na jejich chemickém složení, mají odlišný
dopad na výnosy a životní prostředí. Evropští zemědělci jsou si již po mnoho
let vědomi toho, že hnojiva s obsahem nitrátů (ledky) jsou nejúčinnější
a představují nejspolehlivější dostupný zdroj dusíku.
Navíc, tato hnojiva mají výrazně nižší dopad na životní prostředí než hnojiva
na bázi močoviny (močovina, DAM) díky lepší kontrole vyplavování, nižšímu
úniku čpavku a menší uhlíkové stopě v průběhu jejich životnímu cyklu.
Dusíkatá hnojiva – např. dusičnan amonný (ledek amonný), dusičnan vápenatý
(ledek vápenatý) a dusíkaté složky v NPK – jsou čisté živiny, nabízející
požadovanou přesnost, účinnost a spolehlivost pro splnění agronomických
a ekologických závazků moderního zemědělství.
Hnojiva na bázi nitrátů jsou přirozenou volbou pro zemědělce, kterým záleží
na výnosu i na životním prostředí“ – http://www.yaraagri.cz/doc/36028_Yara%20Nitr%C3%A1tov%C3%A1%20hnojiva_brozuraA4_web.pdf
Přiznám se, že jsem podrobně nestudoval co vše je při pěstování v komerčním ekologickém či bio režimu povoleno, ale každopádně při rychlém pohledu do http://www.bioinstitut.cz/documents/Povolene_vstupy_do_pudy.pdf jsem ledek nenašel?
Ovšem imho přirozené ekologické hospodaření by si mělo vystačit s organickými zbytky a uleželým zvířecím hnojem, to pouze můj skromný názor, nic víc 🙂
Aha, to jsem někde nejspíš špatně vysvětlil, jak chci česnek pěstovat. Já nebudu mít žádné označení jako bio nebo eko, jen nechci zbytečně hnojit a využívat postřiky 🙂
Na odkazu sdíleném uživatelem Silybum sice ledek není, ale jsou tam jiná hnojiva bohatá na dusík, která by šla použít místo ledku. Např.: Hnojivo NK 11–1, peletované organické hnojivo od společnosti FORESTINA s.r.o.
Tak ako to dalej pokracuje s cesnakom?… nejake info by potesilo… ked som videl ako tvoj web vznikal cakal som ze tu bude nejake info aspon raz za 2 tyzdne.
Celkom sa mi tento tvoj napad pozdaval, tak by nejeke nove info potesilo 🙂
No po pravdě nic moc. Česnek je zatím malý, ono je to u jarní sadby pravidlem, ale s tím jsem nepočítal. Výnos tak nebude asi nic moc, ale těžko odhadovat.
Taky jsem myslel, že budu psát častěji, ale jednak na to není moc čas a taky vlastně není moc o čem psát, česnek jen roste a občas ho okopopávám a hnojím.
…taketo info kludne staci 🙂 …vlastne som sa len chcel uistit ci na webe stale pokracujes, alebo si sa na to vykaslal.
Ale napad ma celkom zaujal, kedze i ja mam doma dost nevyuzitaj pody (asi zahrady styroch rodinnych domov) a som zvedavy na tvoje vysledky, ci sa to teda vobec oplati, alebo ci dospejes po roku k nejakemu zhodnoteniu aby s toho bol na rok väcsi vynos.
Jarní česnek je drobnější, zato vydrží až do nové sklizně. Zimní už nyní na jaře tiří. S tím hnojením to není nutné přehánět – spíš střídat plodiny- sázet ho až za několik let na stejné místo. Ať se daří!!!!!!!
To je fakt, jarní vydrží opravdu dlouho. Nějaký podzimní, co jsem teď kupoval už se trošku začíná kazit, sice ještě vydrží, ale určitě ne tak dlouho. Já se letos snažím to dávat na místo, kde česnek nebyl, ale není tolik místa, tak to dám i tam, kde to bylo letos (ale skoro tam nic nevyrostlo) a přihnojím, snad to vyjde 🙂
Někdo radí hnojit česnek ledkem jiný NPK a dokonce i někdo celerytem tak co je dobře? Podobná jsou hnojiva jsou si jen celeryt a NPK. Ledek je o něčem jiném
S NPK zkušenosti nemám, ale myslím, že to obsahuje podobnou směs minerálů a živin a jako Cererit. Cereritem jsem hnojil, existuje dokonce varianta pro česnek a cibuli. Myslím ale, že hnojení Cereritem má efekt hlavně před sadbou do půdy, někde jsem slyšel, že Cererit se „rozkládá“ a uvolňuje později. Ledek jsem dával až na rostoucí česnek, dává se na žloutnutí listů při nedostatku dusíku a vápníku.